Qendra e Shtypit, Botimeve dhe Pėrkthimeve Ushtarake

DREJTOR:

Ded Kola

tel: 226701/3099

 

Redaksia e  LIBRIT

 

Kryeredaktor:

Mina QIRICI

 

tel: 226701/3099

 

Gazeta USHTRIA

Kryeredaktor:

Bardhyl Gostnishti

 

tel: 226701/3099


 

Revista MBROJTJA

Kryeredaktor:

Prof.Dr. Elmaz Leci

 

tel: 226701/3099


 

Kėtė vit mbėrrin njė Skėnderbe tjetėr

...vijon nga numri i kaluar

 

A ekziston njė Skėnderbe para dhe pa Barletin?

Me burimet dokumentare qė zotėrohen, mund tė thuhet nė mėnyrė tė sigurt qė po, ekziston njė Skėnderbe para dhe pa Barletin. Nė koleksionin e Kristo Frashėrit, sikurse pėrmenda, tre vėllime i pėrkasin periudhės para se Barleti tė shkruante veprėn e tij. I pari prej vėllimeve, sikurse ėshtė shprehur vetė autori, mund tė mbante titullin konvencional "Skėnderbeu me dorėn e tij", sepse pėrmban korrespondencėn qė ka dalė nga kanceleria e prijėsit tė arbėrve, ose fragmente letrash tė cituara nė ligjėratė tė drejtė prej figurave tė historisė politike me tė cilėt Gjergj Kastrioti kėmbente kumte. Ky ėshtė njė vėllim i pasur me tė dhėna biografike dhe autobiografike pėr figurėn e Skėnderbeut. Me shumė interes janė burimet arkivistike dhe historike qė vijnė nga vende tejet tė largėta, ku jehona e veprės sė Barletit ose mbėrriti me vonesė, ose mbėrriti me ndėrmjetėsinė e njė autori apo gjuhe tjetėr, sikurse janė, pėr shembull, burimet qė i ka dhuruar arkivit tonė albanogu danez Bjoern Andersen. Dokumente tė tilla, jashtė influencės sė Barletit, ose me njė influencė tė tėrthortė dhe nė formė jehone tė veprės sė tij, janė gjetur deri nė Islandė. "Skėnderbeu para dhe pa Barletin" mund tė ishte objekti i njė konference shkencore mė vete. Jo pėr tė nėnēmuar veprėn e Barletit, por pėr tė zbatuar atė parim themelor qė e ka bėrė historikisht tė vėrtetėn mė tė vėrtetė dhe qė humanistėt europianė nė kohėn e Reformės e shprehnin nė sloganin "tė kthehemi tek burimi". Vetė Barleti flet pėr "kronikat tona", pra, pėr burime para veprės sė tij. Duke zbatuar kėtė parim do tė kalohej prej romantizmit nė realizėm. Barleti thotė, pėr shembull, qė kėshtjella e Shkodrės mori emrin Rozafa sepse ishin dy motra (apo njė vėlla e njė motėr), Roza dhe Fa, qė e themeluan. Nė stilin romantik kjo ėshtė bukur e tingėllueshme. Por nėse ēėshtja do tė shtrohej nė njė rrafsh tė kriticizmit historik, atėherė do tė duhej tė pėrfillej fakti qė Shėn Sergji dhe Baku, qė ndėrtuan qysh nė fillimet e krishtėrimit tė ligjshėm kishėn e tyre buzė Bunės, kishin si vendlindje pikėrisht Rozafa-n e izraelitėve tė moēėm. A mund tė shpėrfillet ky fakt? Kėshtu do tė ndodhte edhe me plot ēėshtje tė tjera.

 

Dokumentacioni i ri nė lidhje me figurėn e Skėnderbeut nėse konsiston?

Pjesa mė e madhe e kėtyre dokumenteve janė tė panjohura. Njė pjesė tjetėr janė deri-diku tė njohura, por nuk janė prekur kurrė nga shkencėtarėt shqiptarė nė formėn e dorėshkrimit. Njė pjesė e tretė janė pjesėrisht tė njohura, ashtu nė mėnyrė fragmentare dhe ndonjėherė edhe tė deformuara, si i ka botuar dikush dikur jashtė Shqipėrisė. Para disa ditėsh kam marrė njė letėr nga drejtori i arkivit tė Aragonės, i cili mė njofton se nė atė arkiv ruhen 42 dokumente origjinale qė i ka shfrytėzuar e botuar Jovan Radonic mė 1942 nė librin e tij "Gjergj Kastrioti dhe historia e Shqipėrisė nė Mesjetė", mirėpo, sikurse shkruan kolegu spanjol, nė librin e tij Radonic kėto dokumente ose i ka shkurtuar, ose i ka interpretuar subjektivisht, ose ndoshta edhe i ka shtrembėruar. Ne do tė kemi mundėsinė qė t'i kemi tė plota kėto dokumente dhe historianėt do tė jenė ata qė do t'u japin vlerėn e merituar. Vetėm pak ditė mė parė ne morėm pėlqimin nga autoritetet qeveritare qė tė blejmė njė kopje tė "Statuteve tė Drishtit", qė janė pėrmbyllur nė vitin 1466, kur Gjergj Kastrioti ishte gjallė. "Statutet e Drishtit" madje janė konfirmuar nga kryepeshkopi i Durrėsit Pal Engjėlli, qė ishte njėherėsh dhe kryekancelari i Gjergj Kastriotit, i mbiquajtur nė shkrimet e hershme historike "Epirus Princeps", "Epirus Victor", "Dominus Albaniae", madje edhe "Rex Albaniae". "Statutet e Drishtit", njė kopje tė tė cilave presim qė shumė shpejt tė na e dėrgojė Dr. Ivan Boserup, qė drejton divizionin e dorėshkrimeve nė Bibliotekėn Mbretėrore tė Kopenhagės, nė vitin 1971 janė botuar pjesėrisht, sipas shėnimeve qė pati mbajtur dikur albanologu Milan Shuflaj. Por tjetėr gjė ėshtė tė kesh gjithė dorėshkrimin, ku ka edhe miniatura, ka edhe anėshkrime, ka edhe korrigjime dhe elementė tė tjerė tė kulturės sė shkrimit dhe tė traditės sė tė drejtės. Ardhja e kėtij kodiku dhe studimi i tij herėt a vonė do tė shėrbejė si shkas pėr njė reflektim tė pėrgjithshėm pėr historinė e sė drejtės tradicionale nė Shqipėri dhe sidomos pėr historinė e raporteve tė sė drejtės urbane me atė agrare. Vetė fakti se qytetet shqiptare edhe nė vitin 1466, kur Gjergj Kastrioti pas pak vitesh do tė ndahej nga jeta, vazhdonin tė hartonin statute tė qeverisjes sė lirė, ka njė domethėnie tė jashtėzakonshme. Ky statut ėshtė pjesė e traditės qytetare shqiptare, e cila reflektohet edhe nė statutet e Tivarit, Ulqinit, Durrėsit, Danjės, Krujės e Shkodrės. Kėto statute janė hartuar ndėrmjet shekujvet XIII - XV dhe pėrmbajnė fytyrėn europiane tė Shqipėrisė, tė njė vendi i cili i ndėrtonte marėdhėniet mbi kushtetuta qytetare. I vetmi statut i botuar nė Shqipėri ėshtė ai i Shkodrės, nėn kujdesin e Prof. Dr. Pėllumb Xhufi dhe tė Dr. Lucia Nadin. Statuti i Danjės, qė ruhet nė arkivat kroate, ka mbi 550 nene dhe pėrfaqėson njė kushtetutė mė vete. Statuti i Zarės sė Arbėreshėve, qė ėshtė botuar latinisht e kroatisht nga studiuesit e Zagrebit, ka disa qindra faqe. Brenda tij ėshtė njė histori e tėrė etno-zakonore dhe kulturore pėr t'u zbuluar. Korrespondenca zyrtare e Gjergj Kastriotit me princėrit arbėr, letėrkėmbimi me mbretin e Aragonės dhe tė Napolit, me Selinė e Shenjtė; vulat, stemat, emblemat, marrėveshjet, kredencialet, statutet, janė dokumentet mė tė rėndėsishme pėr tė cilat ky jubile qė po mbyllet mund tė kontribuojė.

Ėshtė krijuar pėrshtypja se institucioni qė ju drejtoni ka pasur njėfarė tėrheqjeje nga veprimtaritė jubilare kushtuar kėtij 600-vjetori?

Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave ėshtė i pari institucion qė u kujtua se viti 2005 ėshtė viti i 600-vjetorit tė lindjes sė Gjergj Kastriotit. Nja dy muaj na u deshėn tė bindim institucionet se ishte pikėrisht viti 1405 viti i lindjes sė heroit kombėtar tė shqiptarėve. Arkivat pėrgatitėn projekt-vendimin e Kėshillit tė Ministrave pėr shpalljen e kėtij viti si vit tė Gjergj Kastriotit. Kėtė ide e pėrvetėsoi i pari presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, i cili e dekretoi pa vonesė shpalljen. Nga fillimi i kėtij viti edhe qeveria e Shqipėrisė e shpalli vitin 2005 vit tė Skėnderbeut. Duke pasur pėrgjegjėsinė e propozuesit, ne nuk mund tė tėrhiqeshim. Por po ashtu na ėshtė dukur e tepėrt tė nxisim nisma qė kanė po aq lidhje me 600-vjetorin e lindjes sė Skėnderbeut, sa edhe me fillimin e gjelbėrimit nė pranverė, shpyllėzimet dhe ripyllėzimet, shtegtimin e zogjve etj. Njė jubile i tillė kthehet pas njė shekulli dhe prandaj gjithēka duhet tė jetė dinjitoze, ose mė mirė tė mos jetė fare. Figura e Gjergj Kastriotit ėshtė njė qokė themelore nė kapėrcyell prej periudhės arbėrore tek ajo shqiptare, prej Rilindjes sė parė (europiane) tek e dyta (shqiptare), prandaj meriton nderet e shkallės mė tė lartė. Ne do tė pėrpiqemi ta shprehim kėtė nderim pa shumė fjalė me ekspozitėn "Gjergj Kastrioti - figurė e Rilindjes Europiane", qė do tė hapet nėn kujdesin e Kryeministrit nė muajin nėntor.

Ēfarė stemash dhe vulash ka pasur nė pėrdorim Skėnderbeu?

Stemat kanė qenė atribute tė familjeve patronimike. Nė kėtė kuptim, stemat janė tė lidhura me mbiemrat e familjeve tė bujarisė arbėrore. Kjo do tė thotė se mund tė flitet pėr stema tė Kastriotėve, por jo tė Skėnderbeut. Njėra prej tyre, qė pėrfaqėson njė shqiponjė dykrerėshe me njė yll gjashtėcepėsh nė krye, ėshtė e mirėnjohur si stemė e Kastriotėve. Nė arkivat e Kroacisė ėshtė gjetur dhe njė stemė tjetėr, e mbėshtetur nė tė njėjtin motiv, shqiponjėn me dy krerė, por me stilizim tjetėr dhe me pėrbėrje e kompozim heraldik tė ndryshėm. Mendohet se kjo ishte stema qė Gjergj Kastrioti pėrdorte si prijės i arbėrve, pasi mori kryesimin e Lidhjes sė Lezhės. Nė tė dyja kėto stema sundojnė elementėt bazė tė heraldikės bizantine, duke pėrfshirė shqiponjėn dykrerėshe. Duket se tek paraardhėsit tanė, pėrfshirė Kastriotėt, ka ekzistuar njėfarė vetėdije e brendshme perandorake, e cila ngjan se edhe sot herė-herė shpėrthen nga nėnvetėdija kombėtare. Nė traditėn mitologjike shqiptare shqiponja nuk ka ndonjė rol totemi. Funksione totemi nė mitet e lashtėsisė iliro-shqiptare kanė dhia dhe gjarpėri. Ilirėt e quanin veten bij tė gjarpėrit dhe shqiptarėt, pasardhėsit e tyre, gjarpėrin e quajnė "ama e votrės". Nė eposin e kreshnikėve dy kryeheronjtė e marrin fuqinė nga zanat e malit dhe kėto tė fundit tek "tri dhitė briarta". Shqiponja nuk ka ndonjė atribut mbrojtės-totemik tek iliro-shqiptarėt. Identifikimi i shqiptarėve nė dy shekujt e fundmė si "bij tė shqipes" shpreh thjesht njė romantizėm tė vonuar. Jo vetėm qė shqiptarėt nuk kanė ndonjė lidhje tė gojėdhėnės kombėtare me shqiponjėn, por as emri i Shqipėrisė nuk mund tė shpjegohet me kėtė leksemė. Emri i Shqipėrisė ėshtė pėrdorur jo mė herėt se para tre shekujsh dhe lidhet me ndajfoljen "shqip", nė kuptimin fillestar me domethėnien "qartė", sikurse tek rrėnja latine "explicitus". Prandaj stemat me shqiponjė dykrerėshe tė Kastriotėve duhen parė nė kontekstin e qytetėrimit bizantin, ku pėrfshihej edhe bota arbėrore nė fund tė mesjetės. Ndėrsa stema e tretė, e cila thuajse nuk njihet fare nė mjediset shqiptare, nė kuptimin e plotė tė fjalės mund tė cilėsohet stemė e Skėnderbeut, sepse ėshtė nė tėrė elementėt pėrbėrės tė saj e lidhur me protagonizmin e tij historik. Kjo stemė pėrmban njė shqyt samit, nė fundin e tė cilit shihet hėnėza e holluar e ish-perandorisė osmane, nė pozicion tė pėrmbysur, mbi tė cilėn qendron vertikalisht njė thikė ngadhėnjyese, qė mbahet nga njė dorė pjesėrisht e pranishme nė fushėn e stemės. Tė gjitha kėto janė tė mbivendosura nė njė sfond blu. Ka mundėsi qė kjo stemė, e cila dallon mjaft prej heraldikės bizantine, t'i jetė kushtuar Skėnderbeut nga ndonjė piktor italian gjatė vizitės sė tij nė Selinė e Shenjtė. Nė kuptimin e plotė tė fjalės, kjo stemė ėshtė shprehėse e vlerave tė kalorėsit mbrojtės tė krishtėrimit. Ndoshta pėr kėtė arsye ajo ėshtė mė e njohur nė Perėndim se nė Shqipėri. Stemat kanė pasur funksion identifikues. Pėrmes stemės njihej se cilėt ishin aleatėt dhe cila ishte pala kundėrshtare nė luftė. Sa i takon yllit gjashtėcepėsh qė gjendet nė stemėn e Kastriotėve, nuk qendron teza se mund tė jetė shenjim i yllit hebraik tė Davidit. Dihet se jo ēdo yll gjashtėcepėsh pėrfaqėson yllin e Davidit. Nė rastin e stemės sė Kastriotėve kjo shenjė ėshtė pikėrisht nė vendin qė heraldika bizantine e rezervonte pėr kurorėn (edhe sot vendet monarkike kurorėn e vendosin nė qendėr), dhe kjo pėrforcon edhe njė herė idenė se tek shqiptarėt mesjetarė ka ekzistuar njė ndėrgjegje e brendshme perandorake. Nuk ėshtė e rastit qė shqiptarėt u bėnė stratiotė tė famshėm prej Ballkaneve deri nė Pirenej e Britani. Sa u takon vulave tė Kastriotėve, gjithashtu janė tė njohura tė paktėn tri (pa numėruar vulėn qė ruhet nė Muzeun Mbretėror tė Danimarkės, e cila u paraqit nė mjediset shqiptare pėr afro tre muaj dhe asnjė studim nuk u bė rreth saj - madje asnjė historian nuk rezulton tė ketė shkuar pėr ta ekspertuar). Dy nga kėto vula pėrdoreshin nga kanceleria e Gjergj Kastriotit, qė kryesohej nga arkipeshkvi i Durrėsit Pal Engjėlli. Kėto dy vula ishin pėr t'u pėrdorur pėr tė certifikuar korrespondencėn zyrtare: letrat, kredencialet, marrėveshjet. Vula e tretė pėrmban nė qendėr figurėn mitologjike tė Ledės, nė pamje gjysmė tė zhveshur, e ngjashme me njė sirenė, dhe pėrdorej vetėm pėr korrespondencėn private. Nė kuptimin arkivistik vulė quhet njė mjet certifikimi qė e ka lėnė gjurmėn e vet nė njė dokument. Nėse njė mjet i tillė nuk rezulton ta ketė lėnė sė paku njė herė gjurmėn mbi njė dokument, vulė nuk mund tė jetė. Nė burimet arkivore qė kanė hyrė kohėt e fundit nė AQSH gjendet dhe imazhi i vulave tė Kastriotėve nė pllakėzėn prej dylli, qė pėrmbyllte letrat. Prandaj vulat kėrkohen atje ku shkonin dokumentet. Nė ekspozitėn arkivistike qė do tė hapet sė afėrmi arkivat e Shqipėrisė do tė paraqesin edhe imazhe tė kėtyre vulave ashtu si janė ruajtur nė dokumente.

 

A ekziston mundėsia e ardhjes sė armėve tė Skėnderbeut nga Muzeu i Vjenės pėr t'i vizituar  shqiptarėt nė kėtė pėrvjetor?

Mendoj se tani ėshtė shumė vonė pėr tė pretenduar realizimin e kėtij qėllimi. Reliktet e Gjergj Kastriotit (mburoja, pėrkrenarja dhe njėfarė mburoje e kalit) nuk kanė dalė ndonjėherė nga Muzeu i Armėve dhe Instrumenteve nė Vienė. I pari ka qenė shteti italian ai qė i ka kėrkuar kėto armė e relikte pėr t'i ekspozuar nė vitet 1930, nė kuadėr tė veprimtarive "a la romana" tė asaj kohe, por autoritetet austriake nuk e dhanė lejen. Nė vitin 1968, nė kuadėr tė pėrkujtimit tė 500-vjetorit tė vdekjes sė Skėnderbeut, janė bėrė negociata midis palės shqiptare dhe asaj austriake pėr kėtė mundėsi dhe pėr ndonjė zgjidhje tjetėr. Theksoj se ėshtė vonė, por jo e pamundur. Dihet se Viena e ka bėrė njė herė njė lėshim historik nė dobi tė shqiptarėve sa u takon vlerave tė tilla tė rralla historike. Pas zgjedhjes sė Princ Wied-it si trashėgimtar i fronit tė Shqipėrisė kanceleritė e fuqive tė mėdha vendosėn tė dhurojnė objekte aristokratike pėr t'i krijuar atij njė oborr sipas rangut tė tij. Sikurse ka arritur tė konkludojė prof. K. Frashėri, Viena perandorake urdhėroi daljen prej Muzeut tė Arteve tė njė portreti tė rrallė tė Gjergj Kastriotit, qė do t'i dhurohej Princ Wied-it. Dihet se ky portret mbėrriti deri nė Shkodėr, por, ndėrkaq, princi e kishte dhėnė dorėheqjen dhe pastaj gjurmėt e korrierit zhduken bashkė me portretin (ose anasjelltas). Ka pasur njė ēast kur qe arritur njė dakordėsi parimore pėr sjelljen e pėrkohshme tė relikteve tė Gjergj Kastriotit nė Shqipėri, tė paktėn pėr njė periudhė 6-mujore. Para dy vjetėsh, nė funksionin e Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Arkivave, kam bashkėbiseduar disa herė me ish-ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri z. Hans-Dietrih Renau pėr kėtė mundėsi. Nė pėrfundim ne arritėm nė njė pėlqim tė pėrbashkėt, qė, me angazhimin e autoriteteve tė larta tė dy vendeve, armėt e Skėnderbeut tė silleshin nė Tiranė. Ambasadori Dietrih-Renau pati konfirmuar se nuk kishte pengesa nga Viena pėr ta plotėsuar kėtė nismė, por paraprakisht duhej konfirmuar gjithashtu njė kujdestari e lartė shtetėrore vendėse dhe duhej pėrballuar kostoja e sigurimit nė udhėtim dhe nė ekspozim. Pėr kėtė do tė duhej njė marrėveshje e karakterit ndėrqeveritar, e cila, pėr pakujdesi, nuk u arrit. Nė atė kohė unė i pata drejtuar njė relacion tė hollėsishėm Qeverisė, por si pėrgjigje, nga kėshilltarėt kompetentė mora vėrejtjen se "nuk ishte nė funksionin tim tė merresha me iniciativa tė tilla". Nė vitin 2003 ekzistonte njė vullnet i qartė nga pala austriake pėr tė lejuar ekspozimin e relikteve tė Skėnderbeut nė Shqipėri. Por nė kohėn e duhur autoritetet vendėse nuk i morėn pėrgjegjėsitė e veta. Tani nuk jam nė gjendje tė pohoj nėse ekziston ende njė vullnet i tillė. Fakti qė nga data 5 deri mė 10 tetor nė kėndin e ekspozimit tė relikteve tė he ka rėndėsi qė edhe atje pėrkujtohet ky jubile.

 

Ata qė i kanė parė kėto relikte thonė se shqiptarėt do tė zhgėnjeheshin po t'i shihnin nė Tiranė, sepse nuk u pėrgjigjen pėrmasave qė ata kanė nė imagjinatėn e tyre pėr Skėnderbeun...

Kjo ėshtė e vėrtetė. Armėt dhe reliktet e Skėnderbeut janė tė pėrmasave tė njė njeriu krejt tė zakonshėm, me trup mesatar. Por kjo nuk do tė thotė detyrimisht se Gjergj Kastrioti ka pasur pėrmasat qė i pėrgjigjen madhėsisė sė armėve tė tij. Deri mė sot, pėr arsye tė panjohura, nuk ėshtė shtruar pėr diskutim ēėshtja se ēfarė karakteri kanė kėto armė. Nė mesjetė, sidomos nė kohė luftėrash, triumfesh, heroizmi; kalorėsit prijės, familjet e mėdha patronimike, nuk kishin vetėm armė lufte, por edhe armė zbukuruese, pėr tė dekoruar sallonet e tyre aristokratike; si dhe, natyrisht, armė trofe, tė rrėmbyera prej kundėrshtarėve nė dyluftime ose beteja. Nėse nuk kemi arsye ta pėrjashtojmė nga figura e Skėnderbeut edhe fuqinė e tij si luftėtar, afėrmendėsh qė duhet pranuar se ai kishte edhe armė trofe, armė tė fituara nė luftė. Nė rastin e armėve qė ruhen nė Muzeun e Armėve dhe tė Instrumentėve tė Vienės pėrjashtohet qė tė jetė fjala pėr armė trofe, pėr shkak se pėrkrenarja pėrmban si shenjė dalluese brirėt e dhisė, qė, sikurse e pėrmenda, pėrfaqėsojnė njė totem pėr shqiptarėt. Por nuk pėrjashtohet diskutimi i dytė, nėse kėto ishin armė lufte apo armė zbukuruese dhe sė fundmi nėse ishin armė tė pėrdorura nė luftė apo tė imituara sipas modelit tė atyre tė pėrdorura nė luftė. Por edhe nė ndodhtė qė shqiptarėt tė zhgėnjehen nga mospėrputhja midis pėrfytyrimit tė tyre pėr heroin dhe pėrmasave reale tė armėve tė tij, kjo nuk do tė kishte asgjė tė keqe. Zhgėnjimin mė tė madh e sjell "vrasja e heronjve me shkencė".

 

Emri "Skėnderbe" ėshtė njė titull, ėshtė gradė apo ndonjė ofiq oborri nė sulltanatin osman?

Morfologjikisht "Skėnderbej" ėshtė njė kompozitė, qė pėrmban njė emėr tė pėrveēėm (turq.: "Iskander", shqip: "Skėnder") dhe njė titull tė fituar pėr merita lufte (turq.: "bey", sot me kuptimin "zotni"). Gjergj Kastrioti e kaloi fėmijėrinė dhe rininė nė oborrin e sulltanit. Natyrisht, atje nuk mund tė mbante emrin e pagėzimit, emėr "gjauri", sido qė perandoria osmane, pėrmes sistemit tė mileteve, i njihte zyrtarisht bashkėsitė fetare. I ardhur prej njė familjeje fisnike me ndikim nė gjithė "sancakun arvanid"; i shquar nė shkollėn e jeniēerėve dhe pastaj si komandant fushatash nė dobi tė perandorisė, sulltani nuk mund tė zgjidhte pėr tė njė emėr ēfarėdo pėr ta thirrur si i shkonte fesė sė tij tė re (nė ish-perandorinė osmane, si rregull, tė gjithė rishtarėt qė pranonin besimin islam quheshin "Adul-lah", qė ka kuptimin "rob i zotit", dhe vetėm nė brezin e dytė mund tė pėrdoreshin emra tė tjerė, pėrveēues). Eshtė fakt se, nė fillimet e veta, perandoria osmane nuk ndėrhyri nė onomastikė dhe toponimi, thjesht i pėrshtati emrat qė gjeti sipas mundėsive fonetike tė osmanishtes. Mbeti emri i Kostandinopojės tek Stambolli (Instanbul), po ashtu emri i Aleksandrit tek "Iskander". Pėr sulltanin pėrdorimi i emrit tė Aleksandrit, heroit tė lavdishėm tė antikitetit, bėmat e tė cilit e kishin prekur hapėsirėn e qėmoēme turko-mongole, nuk kishte ndonjė pengesė, sepse, ndėr tė tjera, ky emėr i takonte parakrishtėrimit. Duke e quajtur "Iskander-bey", sulltani, nė mėnyrė eufemike, i mburrte Gjergj Kastriotit jo vetėm trimėrinė, por edhe tė shkuarėn vendėse. Kjo ka qenė tradita: sulltanėt nuk jepnin emrin e rishtarit nė islam, por emra personalitetesh tė shquar. Nė fakt, emrin e Aleksandrit sulltanėt e kanė dhėnė relativisht shpesh pėr luftėtarėt e shquar qė i bėnin nder perandorisė. Para tri vjetėsh, gjatė njė vizite nė Arkivat Osmane nė Stamboll, kur kėrkova tė mė siguroheshin kopje dokumentesh qė dėshmojnė veprimtarinė e Skėnderbeut, kolegėt e mi mikpritės ma kthyen me tė qeshur: "Nė shekullin e 15-tė janė ndonja 40 Iskanderbenj dhe ju duhet tė gjeni fillimisht se cili prej kėtyre ėshtė Iskanderbeu juaj. Pėr ndryshe kėrkimi ėshtė thuajse i pamundur". Pikėrisht kjo ėshtė njė nga pengesat kryesore pėr tė identifikuar dokumentet e Skėnderbeut shqiptar. Kjo pengesė nuk ėshtė vetėm pėr Skėnderbeun, por pėr gjithė personalitetet shqiptare qė kanė vepruar nė kuadėr tė saj, sepse, deri nė reformat e Ataturkut, nė traditėn turko-osmane mbiemri nuk ka ekzistuar. Nė vend tė mbiemrave pėrdoreshin ofiqet (bej, aga, pasha, vezir) ose emri i babait. Naim Frashėri, pėr shembull, nė dokumentacionin osman njihet si Naim Mehmet, por nė kohėn qė ka vepruar Naim Frashėri ka pasur disa qindra Naim Mehmetė qė shkruanin ose merrnin pjesė nė forma tė tjera nė jetėn shtetėrore dhe publike. Ndėrsa mbiemri "Frashėri", qė do tė lehtėsonte shumė kėrkimet, nuk del gjėkund.

 

Pėrderisa pėr tė njėjtin person apo ngjarje ekzistojnė versione e tė dhėna tė ndryshme, ku secila palė ka nė dorė faktet e veta dhe i mbron ato, a mund tė quhet historia njė shkencė e vėrtetė?

Shumėsia e interpretimeve dhe mospajtimet pėr ngjarje e figura tė procesit historik janė njė dukuri jopėrjashtimore pėr shkencėn e historisė. Nė tė gjitha "shkencat e fjalės" e vėrteta ekziston vetėm nė njė proces tė pandėrprerė revizionimi dhe krahasimi. Ka vetėm tė vėrteta tė krahasuara dhe deri nė njė shkallė tė njohjes. Tė vėrteta absolute ka vetėm nė besim. Edhe nė shkencat e sakta tashmė ka disa tė vėrteta, duke iu referuar sistemeve tė ndryshme. Ajo qė e mundon akoma historinė e Shqipėrisė ėshtė fakti qė ajo ėshtė konceptuar thuajse fund e krye si histori lufte. Nė tė vėrtetė, historia e Shqipėrisė sikurse ēdo histori tjetėr, pėrveē luftėrave, duhet tė pėrmbajė edhe historinė e qytetėrimit, historinė e kulturės dhe tė identitetit kombėtar, historinė e lėvizjes sė mendimit. Njerėzit shqiptarė e kanė pėrjetuar historinė jo vetėm si njė histori veprimi, si histori ngjarjeje dhe heroizmi monumental. Qendresa shqiptare ėshtė e mirėnjohur nė botė, por jo aq sa tė thuhet se populli shqiptar e ka ēarė rrugėn e historisė me shpatė nė dorė. Historia e Shqipėrisė e ka pėr detyrė t'i formojė brezat e rinj me filozofinė se shqiptarėt i kanė paraprirė procesit historik jo me zgjatimin e pushkės, bajonetėn; por me zgjatimin e shtyllės kurrizore, trurin. Natyrisht qė, nėse njė histori ndėrtohet mbi konceptin se vetėm luftėrat meritojnė vėmendje, atėherė prej qendresės sė epokės sė Skėnderbeut deri nė kryengritjen ballkanike tė vitit 1689 nuk ka gjė pėr tė shėnuar, megjithėse pikėrisht nė kėtė kohė lindi shkrimi dhe letėrsia shqipe, u shquan protagonistėt e lėvizjes reformuese brenda "botėsė sanė". Ky koncept shpjegon pse nė tekste tė historisė sė Shqipėrisė ka herė pas here pauza tė gjata nga njė kohė nė tjetrėn, sepse nuk ka luftėra. Bardėt e eposit tė kreshnikėve duket kanė pasur njė vetėdije mė realiste, kur thonė se Halili e njohu Tanushėn "kur kem' pas besė me krajli", domethėnė kur kemi pasur paqe me fqinjėt. Njėfarė fragmentarizmi shihet edhe pėr periudhėn prej Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878) deri nė kryengritjet e mėdha anti-osmane (1911-1912), megjithėse kėsaj periudhe i takon njė lėvizje mendimi ku ruhen gjurmat e njė prej debateve mė tė rėndėsishėm tė ndėrgjegjes politike shqiptare, tė debatit midis autonomistėve dhe pavarėsistėve. Kthimi i vėmendjes tek paqet, puna, kultura e jetesės, shijet, identiteti, stemat, emblemat, vulat, statutet, manastiret, kishat, kodikėt, kėshtjellat, do ta ekuilibronte historinė tonė dhe do ta shkencorizonte pėrgjithėsisht dijen historiografike.

 

Mos ndoshta ėshtė edhe kjo arsyeja qė nė figurėn e Gjergj Kastriotit ne kemi mė shumė njė hero si njė njeri luftėtar?

Pikėrisht ky ėshtė njė prej keqkuptimeve tė rėnda nė njė pjesė tė historisė sė Shqipėrisė. "Xhelozia" pėr t'i mbyllur vlerat e tij vetėm brenda botės shqiptare, hezitimi pėr tė njohur meritat e tij tė padiskutueshme si mbrojtės i qytetėrimit tė krishterė dhe si kalorės i krishtėrimit ("athleta Christi"), shqetėsimi se mos ndonjė prej kėtyre meritave del mbi atė tė karakterizimit si hero kombėtar, ka shkaktuar edhe shmangie nga e vėrteta rreth figurės sė Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut. Ajo qė i mungon historiografisė vendėse ėshtė vullneti pėr ta vėshtruar e vlerėsuar Skėnderbeun si figurėn e njė protagonisti tė Rilindjes Europiane. Kjo epokė e madhe e historisė sė njerėzimit quhet "europiane" sepse asnjė vend europian veē e veē nuk arriti gjithēka, nuk e realizoi nė mėnyrė tė pavarur Rilindjen. Dihet se Italia i dha Rilindjes Europiane pikturėn dhe skulpturėn; Franca i dha universitetet dhe mendimtarėt filozofė; Spanja i dha Servantesin dhe romanin; Anglia i dha Shekspirin dhe tragjedinė; bota gjermanike i dha Martin Luterin dhe reformėn kishtare; Ēekia i dha Jan Husin dhe frymėn e kryengritjes; Polonia i dha Kopernikun dhe zbulimet nė shkencėn e fizikės; kurse Shqipėria dhe Hungaria dhanė dy strategė tė mėdhenj, pa praninė e tė cilėve Rilindja Europiane do tė ndihej e gjymtė: Gjergj Kastriotin dhe Janos Huniadin. Duke kėrkuar tek figura e Gjergj Kastriotit jo njė kreshnik qė del prej zgafelle dhe me njė shpatė nė dorė mbron kufijtė e Arbėrisė nga jug nė veri, por njė strateg, qė zbuloi se si njė popull i vogėl mund tė mbrohet prej njė perandorie tė madhe, se si njė mėnyrė jetese dhe e organizimit shoqėror e shtetėror pėrballet me sfidėn e njė mėnyre tjetėr tė tillė, atėherė do tė rezultojė ndryshe jo vetėm vlera historike e kėsaj figure, por dhe kontributi i Shqipėrisė nė tėrmetin shpirtėror epokal tė Rilindjes Europiane.

 

A ka dokumentacion qė mund tė tregojė marrjen peng tė Skėnderbeut dhe ēuarjen e tij pėr studime nė oborrin e sulltanit?

Kjo ėshtė pjesa mė e pambuluar me dokumentacion. Gjergj Kastrioti, kur u mor peng nė oborrin e sulltanit, ka qenė vetėm 9 vjeē. Nė atė kohė ai ishte njė fėmijė si gjithė fėmijėt e tjerė, pėr mė tepėr njė fėmijė fatkeq, i marrė peng, kėshtu qė nuk mund tė pritej qė historia tė ishte e vėmendshme qysh nė atė kohė ndaj tij. Ishte ende shumė shpejt, askush nuk e dinte se ai do tė bėhej njė hero.

 

Cilėt janė titujt qė i janė dhėnė Skėnderbeut nga shqiptarėt?

Shqiptarėt nuk dihet t'i kenė dhėnė ndonjė titull Skėnderbeut. Turqit osmanė e quajtėn "bej". Nė besėlidhjen e Lezhės ai mori pjesė si "primus inter pares" - i parė midis tė barabartėsh. Megjithatė, nga ky kuvend ai doli si kryetar i besėlidhjes. Ky mund tė quhet i vetmi titull qė iu dha atij nga shqiptarėt. Ndėrsa mbretėritė pėrtej detit, sikurse pėrmenda, e kanė quajtur "Epirus rex" (mbret i Epirit), "Epirus principes" (princ i Epirit), "dominus Albaniae" (zot i Shqipėrisė), "roi d'Albanie" (mbret i Shqipėrisė), "Epirus victor" (ngadhėnjyes i Epirit). Ajo qė vlen tė veēohet ėshtė se ka pasur dy iniciativa papnore pėr ta kurorėzuar mbret (nė atė kohė e pėr disa shekuj me radhė mė vonė i vetmi autoritet qė kishte fuqinė pėr tė kurorėzuar njė mbret ishte Papa). Nė vitin 1466 Skėnderbeu ka vizituar Selinė e Shenjtė (sot rezidenca "Quirinale") dhe gjatė asaj vizite pothuajse ishte paralajmėruar se do tė zyrtarizohej kurorėzimi i tij si mbret, gjė qė nuk ndodhi, pėr arsye qė edhe sot nuk janė shpjeguar tamam. Njė vit mė vonė Ati i Shenjtė u nis vetė tė vizitojė vendin e qendresės antiosmane dhe tė kurorėzojė mbret prijėsin e saj, Gjergj Kastriotin, nė pamundėsi pėr tė pėrballuar njė kryqėzatė tė re apo pėr tė sfiduar me njė luftė europiane perandorinė e re qė kishte dalė nė Adriatik, por, pėr fatin e keq tė historisė sė Shqipėrisė, ai vdiq nga njė sėmundje e rėndė nė Pulia. Juridikisht Skėnderbeu nuk u bė mbret i Arbėrisė, por historikisht dihet se pėr kėtė iniciativat u hodhėn dy herė. Perėndimi dashamirėsinė ndaj Skėnderbeut e tregoi edhe me mikpritjen, pranimin dhe vendosjen nė rajone homogjene banimi tė familjeve tė mėdha shqiptare pas vdekjes sė tij dhe pushtimit tė Shqipėrsė.

 

Kur ka filluar nderimi zyrtar i Skėnderbeut nė Shqipėri?

Mendoj se kjo fillon me themelimin e urdhėrit tė Skėnderbeut, si udhėri mė i lartė qė akordonte mbretėria shqiptare pėr merita atdhetare dhe pėr kontribute tė shquara tė tė huajve pėr botėn shqiptare. Hapi i dytė i rėndėsishėm ėshtė konkursi i shpallur nė vitin 1937 nga mbreti Zog pėr ngritjen e njė pėrmendoreje kushtuar Skėnderbeut. Nė kėtė konkurs morėn pjesė skulptorė me njohje ndėrkombėtare: italianė, kroatė, shqiptarė. Edhe emėrtimi qė zgjodhi mbretėria pėr monedhėn e vendit ("lek") ishte njė formė nderimi pėr Skėnderbeun, nė emrin e tė cilit ruhej edhe emri i Aleksandrit.

Intervistoi: Albert Hitoaliaj

 

 


 
 

14.10.2005

  BOTIME tė Ministrisė sė Mbrojtjes