a

Faqja e Gazetės "USHTRIA", Kryeredaktor: Bardhyl Gostnishti

 

Qendra e Shtypit, Botimeve dhe Pėrkthimeve Ushtarake

DREJTOR:

Ded Kola

tel: 226701/3099

 

Redaksia e  LIBRIT

 

Kryeredaktor:

Mina QIRICI

 

tel: 226701/3099

 

Gazeta USHTRIA

Kryeredaktor:

Bardhyl Gostnishti

 

tel: 226701/3099


 

Revista MBROJTJA

Kryeredaktor:

Prof.Dr. Elmaz Leci

 

tel: 226701/3099


 

"LUFTĖTARI I ĒELIKTĖ"

Studentėt ushtarakė, sfida e vėshtirė e liderit tė trupės

Kjo stėrvitje, e standarteve West Point-it, do t'u japė kandidatėve tė UU "Skėnderbej" besimin e duhur pėr tė komanduar trupat  >>>

 

John E. Bushyead, shefi i ekipit tė arsimimit tė SAIC: "Kadetėt qė po trajnohen nė stėrvitjen "Luftėtari i ēeliktė", kanė arritur standarte mė tė mira tė mundshme"


Reis: „ShBA, mirėnjohėse Shqipėrisė“

Ndjehem tejet e nderuar qė me jepet rasti tė flas nė njė ngjarje kaq tė rėndėsishme. Qė marr pjesė kėtu sot ėshtė vėrtetė privilegj pėr mua. Ne jemi sot ketu pėr tė nderuar dhe pėr tė pėrshėndetur 120 pjestarėt e njėsisė tuaj elitė tė komandove. Ky rrotacion shėnoin ceremoninė e 6-tė tė mbajtur qė nga koha qė komandot shqiptare filluan tė shėrbejnė pėrkrah forcave tė Koalicionit, nė Irak.

 

Pėrfundon me sukses stėrvitja e pėrbashkėt “Eagle SAR 2005”

Tė premten e kaluar, nė Regjimentin e Helikopterėve, Farkė u zhvillua Dita e Personaliteteve tė Shquar, si dhe ceremonia e pėrfundimit tė stėrvitjes sė pėrbashkėt e kėrkim-shpėtimit “Eagle SAR 05”.. Me kėtė rast morėn pjesė zv.ministrja e Mbrojtjes Zana Xhuka, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė gjeneral lejtnant Pėllumb Qazimi, deputetė tė Kuvendit tė Shqipėrisė, ambasadorė dhe atashe ushtarakė tė akredituar nė vendin tonė, pėrfaqėsues tė SAIC-ut dhe tė DIE-s, ushtarakė tė Ministrisė sė Mbrojtjes,

 

Vlerėsohet roli i FA nė luftėn kundėr terrorizmit

Ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu, priti nė njė takim tė veēantė Zv.asistenten e Sekretarit tė Departamentit Amerikan tė Mbrojtjes, Rosemary di Carlo. Nė takim ishte e pranishme edhe Ambasadorja e SHBA-s nė Tiranė, Marcie Reis. Zonja Rosemary di Carlo nė fjalėn e saj vlerėsoi gjendjen nė rajonin tonė dhe rolin pozitiv e stabilizues qė luan Shqipėria, angazhimin e Forcave tė Armatosura Shqiptare nė luftėn kundėr terrorizmit, duke u ndalur sidomos nė kontributin qė japin trupat tona paqeruajtėse pėr mbrojtjen e paqes dhe lirisė nė Irak, Afganistan, Bosnje-Hercegovinė etj.


.

SPECIALE

Mediu: “Ju, pjesa reale e Shqipėrisė pėr t’u antarėsuar nė NATO”

Niset drejt Mosulit kontigjenti i 6-tė i komandove shqiptare.

Detyra qė ju do tė kryeni ėshtė e vėshtirė, por si unė dhe komandantit tuaj, ashtu dhe prindėrit dhe familjet tuaja jeni tė bindur se  kėtė detyrė do ta pėrmbushni me sukses.

 

BUNDESWEHR-i

Bundeswehr, 50 vjet garantim i suksesshėm i paqes

Kėtė vit festojmė pėrvjetorin e 50-tė tė Bundeswehr-it dhe nėn moton “Tė vendosur pėr paqen” nderojmė sot historinė e suksesit tė njė ushtrie nė demokraci.

 

NJOFTIM

Njoftim i Drejtorisė sė Menaxhimit tė Burimeve Njerėzore

Nė kuadrin e bashkėpunimit me SHBA, Ministrisė sė Mbrojtjes i ofrohen tė drejta studimi pėr Akademinė Ushtarake tė SHBA-sė (Akademia West Point, Akademia e Forcave Ajrore, Akademia e Forcave Detare).

 
PORTRETE

Maksim Rustemi,

kapteri komando qė shkon nė Irak pėr herė tė dytė 

Besnik Sokoli,

majori komando qė shkon nė Irak pėr herė tė parė

.

 Arkivi i Gazetės "USHTRIA"

 KORRIK GUSHT SHTATOR TETOR NENTOR DHJETOR

29.07.2005

22.07.2005

26.08.2005

19.08.2005

12.08.2005

05.08.2005

30.09.2005

23.09.2005

16.09.2005

09.09.2005

02.09.2005

07.10.2005

14.10.2005

 

 

 

Gazeta e dates 14.10.2005