a

Faqja e Gazetės "USHTRIA", Kryeredaktor: Bardhyl Gostnishti

 

Qendra e Shtypit, Botimeve dhe Pėrkthimeve Ushtarake

DREJTOR:

Ded Kola

tel: 226701/3099

 

Redaksia e  LIBRIT

 

Kryeredaktor:

Mina QIRICI

 

tel: 226701/3099

 

Gazeta USHTRIA

Kryeredaktor:

Bardhyl Gostnishti

 

tel: 226701/3099


 

Revista MBROJTJA

Kryeredaktor:

Prof.Dr. Elmaz Leci

 

tel: 226701/3099


 

VLERĖSIMI

FA shqiptare, ndryshime cilėsore dhe nivel i lartė profesional

 Njė delegacion i lartė i NATO-s, kryesuar nga Zėvendės Komandanti Suprem Aleat pėr Europėn, Gjeneral Lejtnant Jon Reith viziton vendin tonė. Takime zyrtare me Presidentin Moisiu, kryeministrin Berisha, ministrin e Mbrojtjes Mediu dhe shefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė Gjeneral Lejtnant Qazimi: Reith:"NATO e gatshme pėr tė ndihmuar nė arritjen e standarteve"  >>>

 

SHBA, mbėshtetje nė rrugėn e antarėsimit euro-atlantik

Ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu priti ditėn e hėnė, nė njė takim tė veēantė ambasadoren e SHBA-sė nė Tiranė Marcie Ries. Nė takim ishte i pranishėm edhe shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm i FA-sė, gjeneral lejtnant Pėllumb Qazimi. Ambasadorja Marcie Ries, pasi i uroi zotit Fatmir Mediu detyrėn e re si ministėr i Mbrojtjes i Republikės sė Shqipėrisė, vlerėsoi punėn qė kanė bėrė komandat ushtarake dhe strukturat e tjera tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė Shtabit tė Pėrgjithshėm pėr reformimin e Forcave tė Armatosura shqiptare dhe konfirmoi edhe njėherė mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė rrugėn  drejt arritjes sė qėllimit parėsor tė vendit tonė, anėtarėsimin nė Aleancėn euro-atlantike.


Moisiu: “Shqipėria, mirėnjohėse ndaj kontributit tė NATO-s”

Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu, priti nė njė takim, ditėn e martė gjeneral Reith, zv/komandant Suprem i Aleancės pėr Evropėn, shoqėruar nga kėshilltari politik i NATO–s nė Tiranė, Iliopulos, asistent i NATO–s nė Tiranė, gjen.brigade Vito di Ventura etj. Nė takim mori pjesė shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm gjeneral lejtnant Pėllumb Qazimi.


“Trupat shqiptare nė “Engagement ‘05", shumė tė suksesshėm”

“Kėtė vit, stėrvitja u krye nė njė mėnyrė tė shkėlqyer duke e arritur synimin me njė sukses tė madh”, i shkruan mes tė tjerash nė mesazhin drejtuar shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė gjeneral lejtnant Pėllumb Qazimit, komandanti i Komandės Detare pranė Komandės sė Bashkuar tė Forcave Aleate nė  Napoli, nėnadmiral R. Cesareti.


600 VJETORI, FLET SHABAN SINANI

Kėtė vit mbėrrin njė Skėnderbe tjetėr

"Ushtria”: Sa i rėndėsishėm ėshtė viti pėrkujtimor i 600-vjetorit tė lindjes sė Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut pėr Shqipėrinė?

Pėr herė tė fundit njė konferencė e madhe shkencore pėr Skėnderbeun ėshtė zhvilluar nė vitin 1968, me rastin e 500-vjetorit tė vdekjes.


SPECIALE

Bunavia, shkolla pėr t’u bėrė ushtar. 700 rekrutė nisin ciklin e ri stėrvitor

Mediu: Synojmė standarde cilėsore

Ėshtė nė nderin tim si ministėr i Mbrojtjes qė t’ju pėrshėndes e t’ju uroj me kėtė rast sukses e faqe tė bardhė nė detyrėn tuaj fisnike.

 

KDS

Dimension i ri i marrėdhėnieve Civilo-Ushtarake

Nis konkretizimi i urdhrit tė shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, pėr institucionalizimin e bashkėpunimit civilo- ushtarak, pėrmes krijimit tė ekipeve tė pėrbashkėta nga tė dyja fushat.

 

FORCAT AJRORE

Filloi stėrvitja e kėrkim- shpėtimit “EAGLE SAR 05”

“EAGLE SAR ‘05”, ėshtė njė stėrvitje e ndėrtuar me njė skenar tė tillė qė kėrkon pėrgatitje tė lartė tė gjithė strukturave e personelit tė  kėrkim-shpėtimit pėr kryerjen dhe realizimin e operacioneve te tilla sipas standardeve tė NATO-s.

 
PORTRETE

Altin Hoxha,

togeri qė pikturon dhe pėlqen Kodrėn e Van Gogun

Spiro Mio,

ushtari profesionist, boksieri qė shėrben pėr herė tė dytė nė Bosnje

.

 

Kėtė vit mbėrrin njė Skėnderbe tjetėr

 Arkivi i Gazetės "USHTRIA"

 KORRIK GUSHT SHTATOR TETOR NENTOR DHJETOR

29.07.2005

22.07.2005

26.08.2005

19.08.2005

12.08.2005

05.08.2005

30.09.2005

23.09.2005

16.09.2005

09.09.2005

02.09.2005

07.10.2005

 

 

 

Gazeta e dates 07.10.2005